Nejvyšší fakultní ocenění získal výzkum digitálních technologií v životě i v učení dospívajících
Studentky a studenti obdrželi cenu děkanky fakulty za vynikající bakalářské, magisterské i doktorské práce. Ocenění za významný tvůrčí čin získal tým pod vedením doc. Jiřího Zounka z Ústavu pedagogických věd FF MU. Za popularizaci humanitních a společenských věd byl oceněn kolektiv Centra raně středověkých studií pod vedením prof. Ivana Folettiho, cenu převzala také doc. Jarmila Bednaříková z Ústavu klasických studií FF MU.
V rámci Týdne humanitních věd se pravidelně koná slavnost, při níž nejvyšší zástupce fakulty předává ceny za vynikající závěrečné studentské práce a za významný tvůrčí čin. Tato ocenění jsou udělována od roku 2013, v posledních letech k nim také přibyly Cena děkana FF MU za popularizaci humanitních a společenských věd a Cena děkana FF MU za rozvoj zahraniční spolupráce. Slavnost proběhla v úterý 15. listopadu 2022 od 14:00 hod. – po dvou letech opět za účasti fakultní veřejnosti.
Slavnost zahájila přednáška loňského laureáta Ceny děkana FF MU za významný tvůrčí čin: prof. Václav Blažek z Ústavu jazykovědy a baltistiky FF MU představil Baltský a italický pantheon ve světle srovnávací jazykovědy.
Součástí Slavnosti bylo také krátké vystoupení Akademického smíšeného pěveckého sboru Pečman pod vedením Jana Špačka, při němž zazněly skladby Wolfganga Amadea Mozarta a Leoše Janáčka.
Všem oceněným blahopřejeme!
Cena děkana FF MU za významný tvůrčí čin
Mgr. Bc. Libor Juhaňák, Ph.D., Mgr. Klára Záleská, Ph.D., doc. Mgr. Jiří Zounek, Ph.D.
Life and Learning of Digital Teens. Adolescents and digital technology in the Czech Republic
Cham: Springer Nature, 2022. 254 s.
Ústav pedagogických věd FF MU
Publikace vyšla v prestižním nakladatelství Springer a je založena na výsledcích několikaletého výzkumného projektu, který se zaměřil na to, jakým způsobem vstupují digitální technologie do každodenního života a učení adolescentů (digital teens), a to v různých kontextech a v různých prostředích. Na rozdíl od jiných výzkumů výzkumný tým pod vedením doc. Jiřího Zounka sleduje učení adolescentů nejen ve škole, ale i různé podoby jejich učení mimo formální vzdělávání, ať už v rodině, mezi vrstevníky nebo v online prostoru. Výzkum tak originálním způsobem přispěl k poznání jednoho z významných témat současného vzdělávání i pedagogiky, a to nejenom v České republice, ale představuje i přínos pro mezinárodní odbornou veřejnost.
Cena děkana FF MU za popularizaci humanitních a společenských věd
doc. PhDr. Jarmila Bednaříková, CSc.
Ústav klasických studií FF MU
Jarmila Bednaříková vydala pět obsáhlých monografií věnovaných Velkému stěhování národů, z obecného hlediska i hlediska jednotlivých etnik, která byla do stěhování národů zapojena, a přeložila některé dosud nepřeložené prameny, které z této doby pocházejí. Přestože jsou její práce navýsost odborné, současně jsou psány velmi srozumitelným stylem, takže našly velký ohlas i u širší veřejnosti, o čemž svědčí dotisky a opakovaná vydání.
Další významnou oblastí jsou učebnice pro základní i střední školy, na jejichž tvorbě se paní docentka podílí. Mimo to je autorkou výukových materiálů pro žáky v rámci tzv. mjuniversity. Řadu let spolupracuje také s univerzitou třetího věku. Paní docentka je často vyhledávána redaktory z televize a rozhlasu, protože dokáže i o velmi složitých a kontroverzních tématech mluvit věcně a přesně, přitom však téměř s beletristickou dikcí.
Kolektiv Centra raně středověkých studií pod vedením prof. Ivana Folettiho
Seminář dějin umění FF MU
Výčet popularizačních aktivit Centra raně středověkých studií je obsáhlý a zahrnuje celou škálu různých médií a forem medializace. V neposlední řadě také cílí na široké řady posluchačů.
Mezi popularizační aktivity patří: tvorba a projekce dokumentárních filmů, provoz youtube kanálu a dalších sociálních sítí, přednáškové cykly, putování za památkami pro veřejnost, knižní série, spolupráce s ČT Art, mezioborový podcast Středověk (jinak) trvá a další.
CRSS se snaží proniknout k ještě širšímu okruhu potenciálních diváků a využívá sociálních sítí k bližšímu kontaktu se stávajícími, minulými, ale i budoucími studenty Semináře dějin umění FF MU, což v poslední době dokládají motivační dopisy studentů středních škol, kteří směřují své další studijní kroky právě na brněnský SDU.
Cena děkana FF MU za vynikající disertační práci
1. místo
Mgr. Jan Čapek, Ph.D.
The Figure of the Vampire: Schizoanalysis and the Commodification of Anxiety in Gothic and Horror Fiction
Vedoucí práce: Stephen Paul Hardy, Ph.D.
Katedra anglistiky a amerikanistiky FF MU, obor Literatury v angličtině
Dizertace se za pomoci aplikace Deleuzoguattariovské perspektivy, zaměřené na radikalizaci psychoanalytického myšlení Sigmunda Freuda a Jacquese Lacana, a jeho syntézu s historicky-materialistickou kritikou kapitalistického módu společenské produkce snaží o otevření postavy upíra širší interpretační perspektivě, než se zdá být možná v rámci obvykle aplikovaných psychoanalytických a historicky materialistických přístupů. Dizertace interpretuje upírovu funkci v kultuře jako podmíněnou kapitalistickým módem společenské produkce.
2. místo
Mgr. Monika Enenklová, Ph.D.
Jinak než spálením podezřelých těl nelze.“ Případové studie k interpretaci posmrtné magie na moravsko-slezském pomezí
Vedoucí práce: doc. Mgr. Tomáš Malý, Ph.D.
Historický ústav FF MU, obor Historie – české dějiny
Tématem disertační práce se stal fenomén posmrtné magie, která se v rámci českých zemí projevila na moravsko-slezském pomezí v 17. a 18. století na panstvích Bruntál a Sovinec, Libavá a Velké Heraltice. Na základě podrobné analýzy sedmi vybraných případů přináší komplexní obraz jevu, který je zasazen do kontextu proměny společenského diskurzu i situace na trestněprávním poli. V komparaci s badatelskou diskuzí věnující se lidové religiozitě a čarodějnické perzekuci v raném novověku se zabývá spouštěcími momenty, průběhem případů, zúčastněnými aktéry a jejich intencemi, přičemž současně sleduje vliv prostředí, dobových poměrů a sociální interakce v rámci komunity na pozadí širšího kulturně-společenského rámce.
3. místo
Mgr. et Mgr. Barbora Svobodová, Ph.D.
Role literatury v systému meziválečného baťovského Zlína
Vedoucí práce: prof. PhDr. Jiří Trávníček, M.A.
Ústav české literatury FF MU, obor Česká literatura
Práce se věnuje roli literatury v rámci fenoménu meziválečného baťovského Zlína, na který pohlíží jako na komplexní společensko-podnikatelský systém vycházející z ideálů průmyslové modernity. Soustředí se jak na vizi literatury vhodné pro zaměstnance někdejšího obuvnického závodu odvozené především z představ a preferencí obou jeho čelních představitelů, tak také na jejich snahy tuto vizi uplatňovat, ať už prostřednictvím výchovy čtenářů, nebo snahou působit na spisovatele.
Cena děkana FF MU za vynikající magisterskou diplomovou práci
Mgr. Martina Ježová
Vliv latiny na užití částic ve staré a střední češtině
Vedoucí práce: Mgr. Olga Navrátilová, Ph.D.
Ústav českého jazyka FF MU, program Český jazyk a literatura
Práce se zabývá vlivem latiny na pragmatické a syntaktické vlastnosti staročeských a středněčeských výrazů „zajisté“ a „pak“. Předmětem analýzy jsou jejich funkce v různých typech vět dle postoje mluvčího a vývoj jejich slovosledu napříč starou a střední češtinou. Podrobná analýza funkcí je založena primárně na datech excerpovaných z korpusů Staročeská textová banka a Středněčeská textová banka Vokabuláře webového.
Z posudku: Ke svému výzkumu autorka přistoupila zcela průkopnicky – vytvořila svou vlastní metodologii a následně analyzovala jazyková data (celkem cca 2,5 tis. dokladů)... Realizovaný výzkum přinesl zcela originální výsledky, týkající se jednak nových funkcí zjištěných u obou partikulí, dále jejich výrazné vývojové dynamiky a v neposlední řadě jejich slovosledného chování. Odhalil, jak velmi silným vlivem mohla latina na postupně se vyvíjející češtinu působit, a také v rámci zkoumaného fenoménu znovu potvrdil, jak výrazně byla střední čeština latinizována.
Mgr. Radoslava Kacová
Design of Sequencing Data Management and FAIRification at Oncology Institute
Vedoucí práce: Mgr. Zdenka Dudová, Ph.D.
Katedra informačních studií a knihovnictví FF MU, program Informační studia a knihovnictví
Jednou z techník, ktorú Masarykův onkologický ústav (MOU) využíva pre diagnostiku pacientov je sekvenácia DNA/RNA, ktorá generuje obrovské množstvo surových dát využiteľných pre ďalší výskum. Hlavným problémom, ktorým sa diplomová práca zaoberá je súčasná nemožnosť zdieľať tieto sekvenačné dáta s externými výskumníkmi kvôli ich nedostatočnému popisu a správe. Súvisiacim problémom sú vysoké kapacitné nároky na ukladanie veľkého množstva sekvenančých dát, ktoré sú v súčasnosti zálohované na prenosných médiách bez akéhokoľvek čistenia a spracovania.
Z posudku: Obhájená práce excelentně propojuje oblast aplikovaných informačních věd a datového kurátorství... Pracovat se sekvenčními daty DNA/RNA není zcela triviální dovednost a diplomantka precizním a systematickým postupem dokázala překonat četné metodologické problémy, které se s tímto interdisciplinárním tématem pojí.
Mgr. Martin Košťál
Analýza vědeckého využití virtuální rekonstrukce
Vedoucí práce: Mgr. Petr Dresler, Ph.D.
Ústav archeologie a muzeologie FF MU, program Archeologie
Základní otázkou na kterou magisterská práce odpovídá, je myšlenka zda virtuální rekonstrukce může být použita pro analýzu a zda tato data dokáží rozšířit stávající intepretace. To je provedeno na základě pramenné rešerše a aplikováním virtuálních experimentů, jehož základem je parametrický model středověké rurální architektury z období konce 14. století.
Z posudku: Práce v našem prostředí přelomový význam, neboť jde o jeden z prvních pokusů o získávání nového horizontu dat ze 3D rekonstrukčních počítačových modelů (i v evropském měřítku se podobný typ prací teprve začíná etablovat).
Cena děkana FF MU za vynikající bakalářskou diplomovou práci
Bc. Michaela Hulmanová
Asymmetry of cumulative readings with distributive conjunctions: an experimental study
Vedoucí práce: doc. PhDr. Mojmír Dočekal, Ph.D.
Ústav jazykovědy a baltistiky, obor Obecná jazykověda
Táto práca skúma dostupnosť kumulatívnych čítaní pre českú distributívnu spojku i vzhľadom na subjektové a objektové asymetrie a distance distributivitu. Asymetria odkazuje na nepravidelnú dostupnosť kumulatívnych čítaní. Tieto nepravidelnosti pramenia z polohy i voči subjektu alebo objektu vety. Práca je založená na analýzach asymetrie kumulatívnych čítaní distributívnych univerzálov ako every a each v anglickom jazyku. Okrem subjektových a objektových asymetrií sa táto práca zameriava aj na skopus i, skúmajúc tak aj distance distributivitu.
Z posudku: Michaela Hulmanová performed original and useful experimental research on a previously understudied issue... In fact, a revised version of this work […] would make a great contribution to leading conferences in the field such as Sinn & Bedeutung or SALT.
Bc. Vojtěch Svoboda
Hledání dostupné metody moderní analýzy reakčních časů v měření analytického/holistického kognitivního stylu
Vedoucí práce: Mgr. David Lacko
Psychologický ústav FF MU, obor Psychologie
Metody měření analytického a holistického kognitivního stylu využívající reakční časy jsou analyzovány buď příliš povrchně, nebo příliš zdlouhavě. V této pre-registrované práci tedy posuzujeme vhodnost použití analytického modelu posunutého lognormálního rozložení, který je relativně rychlý a informačně bohatý. Jeho výsledky srovnáváme s výsledky dvou dalších modelů: Linear Ballistic Accumulator a shifted Wald distribution model. Z našich výsledků vyplývá, že rychlejší model reakčních časů nemůže nahradit složitější modely bez značné ztráty informace.
Z posudku: Vojtěch Svoboda si musel samostatně a tvořivě poradit s pokročilými metodami statistické analýzy dat. Je samozřejmé, že na nadstandardně vysoké úrovni práce mají zásluhu také vedoucí a konzultant, kteří autora zapojili do svého výzkumného projektu, ale to je příklad dobré praxe, jak dosahovat výzkumných a publikačních úspěchů – předávat témata a metodologická řešení studentům už od této pregraduální úrovně. Za zmínku stojí, že přínos autora k řešení výzkumného úkolu už v bakalářském studiu byl zjevně tak výrazný, že ho ostatní řešitelé projektu uvedli jako spoluautora studie.
Bc. Daniel Śniežek
Breviář kněze Antocha z Přelouče jako hymnologický pramen
Vedoucí práce: PhDr. Stanislav Tesař
Ústav hudební vědy FF MU, obor Hudební věda
Práce se věnuje komparaci liturgického a paraliturgického repertoáru přeloučského breviáře kněze Antocha s repertoárem Jistebnického kancionálu, a dále v pokusu o identifikaci věroučného zaměření pramene včetně muzikologické analýzy jeho paraliturgické vrstvy tvořené výběrem husitských písní.
Z posudku: Pramen dosud nebyl reflektován ani v rámci starší české literatury, natož v české muzikologii. Práce představuje mimořádně argumentačně i formálně vyspělý text. Autor zde shromažďuje velké množství cenných informací, avšak také zde uplatňuje výtečné analytické postřehy, tj. oceňuji spektrum otázek, nad nimiž v kontextu pramene i jednotlivých písní uvažuje.
Týden humanitních věd je tradiční akce, jíž se fakulta od roku 2007 připojuje k mezinárodním oslavám Dne filozofie, který UNESCO stanovilo na třetí čtvrtek v listopadu.
V letech 2018–2021 se s vlastním programem zapojily také Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.
Chcete vědět víc?
- Největším přítelem teenagerů je mobil. Často se však potýkají nepochopením Rozhovor s doc. Jiřím Zounkem o učení (se) s digitálními technologiemi, o jejich využití v českém školství a také o tom, jak se liší pohled dospívajících a jejich rodičů na role digitálních technologií v učení a v životě.
- Co nás historie učí o migraci Vystoupení doc. Jarmily Bednaříkové na TEDxBratislava.
- Centrum raně středověkých studií FF MU Youtube kanál CRSS věnovaný popularizační a přednáškové činnosti. Jeho součástí je i podcast Středověk (Jinak) trvá.