1. místo
Mgr. et Mgr. Pavel Máša, Ph.D.
František Ladislav Rieger jako tvůrce a objekt české historické paměti
Vedoucí práce: PhDr. Zdeňka Stoklásková, Ph.D.
Historický ústav FF MU
Disertační práce se zabývá Františkem Ladislavem Riegrem jako tvůrcem a objektem české historické paměti. V první části je sledován Riegrův vztah k historii, jeho podíl na formování české historické paměti a jeho politika paměti. Druhá část práce se zabývá Riegrovou péčí o své místo v české historické paměti. Představena jsou různá média, skrze něž chtěl Rieger zachovat obraz své veřejné činnosti pro budoucí generace. Třetí část pojednává o závěru Riegrova života a obnovení jeho popularity. Sledována je role, kterou při tomto procesu hrála Riegrova schopnost „ztělesňovat“ moderní české dějiny.
2. místo
Mgr. Dan Řezníček, Ph.D.
The transmission of intergroup aggression: Prestige, credible displays, and coalitionary signals
Vedoucí práce: doc. PhDr. David Václavík, Ph.D.
Ústav religionistiky FF MU
Zatímco konvenční přístupy ke studiu vůdčích osobností během meziskupinových konfliktů se soustředí na dominantní jedince (kteří ostatní nutí do agresivního chování) a na jejich nezbytnost během krizí (protože jejich rozhodnost údajně dosahuje potřebných výsledků), tyto přístupy opomíjejí další cesty, které jsou dostupné utrasociálnímu lidskému druhu. Na základě evolučních teorií agrese, kulturního učení, a lidské kooperativní a koaliční psychologie jsem testoval roli prestiže a důvěryhodnost zvyšujících projevů, pomocí kterých lze motivovat meziskupinovou agresi skrze obdiv—bez donucování. Ve čtyřech empirických studiích, které využívají laboratorní a přirozené experimenty, ukazuji že když nepřátelské vztahy mezi skupinami vytvoří poptávku po agresivním chování vůči nepřátelské skupině, lidská psychologie přesměruje vnímání parochiální agrese z dominantní na prestižní, čímž dokáže inspirovat účast na meziskupinové agresi dobrovolně. Rovněž ukazuji, že nákladné signály komunikované během kolektivních rituálů a víra v moralizující bohy ovlivňují reputaci parochiálních agresorů, čímž je dále podpořen vnitřně-skupinový přenos meziskupinové agrese.
3. místo
Mgr. Vojtěch Nosek, Ph.D.
Archeologická analýza s využitím 3D modelace: Nové metody klasifikace archeologických artefaktů
Vedoucí práce: prof. Mgr. Jiří Macháček, Ph.D.
Ústav archeologie a muzeologie FF MU
Aplikace metod optické dokumentace (např. obrazové korelace) na archeologických artefaktech a následně provedená rekonstrukce 3D modelu umožňuje zisk standar-dizovaných dat. Jejich syntézou a dalším zkoumáním je možné získat informace nejen o artefaktu samotném, ale i o jeho tvůrcích a jejich společnosti. Ve třech případových studiích jsou popsány původní autorské metody klasifikace archeologických artefak-tů prostřednictvím analýzy 3D modelů a je argumentován přínos její aplikace v rámci běžné archeologické praxe.