Za čistý vzduch – ekologické demonstrace v severních Čechách na konci totality

  • 14. listopadu 2023
    16:00
  • A 306, FF UJEP (Pasteurova 13, Ústí nad Labem)

Beseda s promítáním dobových dokumentárních snímků o stavu obyvatel severních Čech na konci totality a ekologických demonstracích.

Pánevní oblasti severních Čech byly koncem osmdesátých let považovány za jednu z nejvíce znečištěných oblastí Evropy. Zdravotní potíže dětí i dospělých se staly zdrojem politické nespokojenosti a snahy upozorňovat na kalamitní ekologickou situaci. Ve dnech 10. – 12. listopadu 1989 se v Teplicích konaly demonstrace, které přerostly v protest proti totalitnímu režimu. Bezprostředně po sametové revoluci odstartoval program Teplice, jehož cílem bylo analyzovat dopady znečistěného prostředí na zdraví obyvatel.

Prof. Michaela Hrubá pozve k debatě Mgr. Markétu Brožovou, doktorandku katedry historie, která se zabývá protesty a neformálními strukturami v době pozdního socialismu a ing. Jana Leníčka, bývalého pracovníka Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem. Ptát se bude na roli ekologických demonstrací na konci osmdesátých let, na stav životního prostředí na konci totality a také na Program Teplice

Promítnuty budou i ukázky z dobových dokumentárních filmů, které jsou svědectvím o dané době.

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info